Hawker

 

   Historia firmy Hawker zaczyna się w momencie bankructwa jednego z najbardziej znanych brytyjskich producentów lotniczych - Sopwith Aviation. Grupa inwestowrów pod przewodnictwem pilota testowego Harry'ego Hawker'a przejęła zobowiązania firmy Sopwith. Tak powstała w 1920 roku firma H.G. Hawker Engineering Company.

   Na początku Hawker konstruował motocykle i samochody, okazjonalnie reperowano i przebudowywano samoloty. Ostatecznie firmie udało się pozyskać pierwsze małe zamówienia od Royal Air Force. Wtedy to zabłysnął główny konstruktor Sydney Camm. Pod jego kierownictwem Hawker odniósł pierwszy sukces, jakim był jednosilnikowy bombowiec Hart. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej i lekkiej stalowej konstrukcji kratownicy Hart był szybszy od ówczesnych dwupłatowych myśliwców.

   Na początku lat trzydziestych, w okresie załamania się światowej gospodarki, Hawker wykupił część brytyjskich firm lotniczych, m.in. Gloster Aircraft, Armstrong Siddeley Motors, Armstrong Whitworth Aircraft, A.V.Roe. W 1935 roku zreorganizowano strukturę firmy i utworzono holding pod nową nazwą Hawker Siddeley Aircraft Company.

   W przededniu wojny zaistniała potrzeba unowocześnienia brytyjskiego lotnictwa. Nadeszła era jednopłatowych myśliwców - wolnonośnych dolnopłatow konstrukcji całkowicie metalowej, pozwalających na uzyskiwanie większych prędkości niż dwupłaty. Sydney Camm sprostał wymaganiom ministerstwa lotnictwa i w 1935 został oblatany pierwszy nowoczesny myśliwiec brytyjski Hurricane, który wsławił się poźniej w czasie Bitwy o Anglię i na całym teatrze wojennym. Hurricane okazał się niezawodnym, odpornym na uszkodzenia, potrafiącym operować w trudnych warunkach i łatwym do obsługi i pilotażu myśliwcem.

 

Hurricane

Tempest

Tornado

Typhoon

 

 

Hurricane

Tempest

Tornado

Typhoon

 

Wielka Brytania